Psi nastolatek

Jedyne takie miejsce, gdzie dorosłe psy dają wsparcie psim nastolatkom w rozwoju i zrozumienie życia z ludźmi

Szukasz wsparcia w kolejnym etapie życia z psem?

Jeśli tutaj trafiłaś/trafiłeś oznacza to, że potrzebujecie więcej informacji o życiu z psem, w wieku pomiędzy 10 miesiącem a 2 rokiem życia.  Psi nastolatek będący w tym wieku wie już sporo o życiu i otaczającym go świecie.
Wydawać by się mogło, że podczas dotychczasowego wspólnego życia nauczyliśmy go już wiele (no… chyba, że żyjemy razem od teraz). Okazuje się jednak, że nasz podrostek zaczyna płatać figle i o wielu rzeczach „zapomina”. Myślimy „o co chodzi? Przecież było już tak fajnie”. Kiedy wydaje nam się przewidywalne jak zachowa się w danym miejscy i sytuacji, kiedy relacje z innymi psami wydawać by się mogło są poukładane wszystko w tym czasie zaczyna się zmieniać. A to dlatego, że nasz psi małolat wchodzi w kolejny etap rozwoju.
Zapraszam Was do lektury i oczywiście na spotkania z nami 😊

Jedyne co jest pewne to to, że wszystko się zmienia

To słowa które pięknie obrazują psiego nastolatka w tym czasie życia
huśtawki nastrojów spowodowane burzą hormonów,
sprawdzanie granic swoich i świata w jakim wychowuje się psiak,
niewielkie doświadczenie połączone z nadwyżką energii i próbami wymyślania sposobów na jej wykorzystanie
To życie nastolatka. Brzmi znajomo? I pomyśleć, że nie tylko człowiekowi jest trudno zrozumieć psa w tym czasie ale i pies często nie rozumie co się z nim dzieje, kiedy emocje poniosą go w nieznane…
Psie nastolatki to wulkany emocji, które trzymane na smyczy buzują w oczekiwaniu na wybuch, a kiedy są puszczane bywają jak lawa… To naturalny żywioł, który jak w naszych ludzkich nastolatkach, pojawia się i z wiekiem stygnie.

Decyzje człowieka mają wpływ na wspólną relację

Dobieranie zajęć i towarzystwa dla psa w tym wieku jest wyzwaniem. Zrozumienie przyczyn i skutków działania psich istot daje nam ludziom ulgę i szansę na relatywnie spokojne przetrwanie do czasu, aż pies osiągnie dojrzałość emocjonalną. To też czas nauki cierpliwości, akceptacji i asertywności dla człowieka, której doświadczanie przynosi korzyści również w relacjach międzyludzkich.

Dlatego warto do nas dołączyć

Naszym placem szkoleniowym jest las i łąka która mieści się na skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Sępochów, koło Kołbieli.
Każda pora roku jest tutaj piękna. Nie mamy sali szkoleniowej ani namiotu bo każdy kto żyje z psem wie, że dobre ubranie gwarantuje dobrą pogodę dzięki czemu możemy spędzać czas z psem w naturze 😊

Naszym torem przeszkód są drzewa i kłody oraz leśne pagórki. Zimą można chodzić po zaśnieżonych polach a latem uczyć się „nicnierobienia” w cieniu sosen, wśród jagodowych krzewów. Jesienią na zajęciach można zbierać grzyby, a wiosną słuchać nawoływania ptaków.
Nauka w takiej scenerii gdzie nie brakuje miejsca żeby odejść gdy jest psu trudno, albo rozpędzić się gdy przychodzi na to ochota żeby się rozluźnić lub zachęcić do zabawy, gdzie nie ma nadmiaru bodźców, które rozpraszają podczas nauki (rowery, auta, biegacze i nieprzewidywalnie podbiegające psy). Są za to bodźce które sprzyjają węszeniu - zapachy łosi, saren, zajęcy oraz  krów naszego kochanego sołtysa. Wiosną jest tu natomiast głośno od śpiewu ptaków. To do czego my jesteśmy przyzwyczajeni i nie zwracamy uwagi albo jest to poza możliwościami naszych zmysłów psy zauważają i się tego uczą.

Jeśli w takiej scenerii zrelaksuje się człowiek, pies poczuje się jak w domu 😊
Natura tak poukładała psi świat, że to starsze psy (matka, ciotka, starsze rodzeństwo) uczą młodzików życia. Emi i Majki są wymagającymi, ale mądrymi  nauczycielami. Są to głównie spotkania indywidualne. Grupą nazywam dwa psy, z których jeden się uczy, a drugi posiada już kompetencje jakich pierwszemu brakuje. Śmiałość, odwaga, szacunek, doświadczenie, mądrość życiową, spokój. Plan spotkań dopasowywany jest do potrzeb psa, który naszego – psów i mojego – wsparcia potrzebuje.  

Dorosłe psy pokazują nastolatkom między innymi:
jak bezpiecznie witać się z innymi psami, kiedy podejść, a kiedy zrezygnować i ominąć psa łukiem
jak wygląda spokojne bycie z drugim psem, będąc koło siebie, penetrując i odkrywając okolicę, niekoniecznie skacząc po sobie i zaczepiając
kiedy i jak korzystać z zabawy, na jakim etapie relacji i jak ją rozwijać
jak odnaleźć się w tym otaczającym świecie ludz,i czyli jak się z nami dogadać
jak samodzielnie regulować emocje – węszenie, rozgryzanie, kopanie lub po prostu „nicnierobienie” leżąc obok siebie na łące
Dla psów „nicnierobienie” to naturalny element życia. Mama psia często robi odpoczynki podczas przemieszczania się ze szczeniętami. W naszym ludzkim, szybkim świecie to nienaturalne i wymagające.

Ta umiejętność jest jednak bardzo przydatna w sytuacji, gdy chcemy pójść latem z psem na lody, do kawiarni lub po prostu poczekać na kogoś lub na coś w jednym miejscu. To nasze leśne „leżakowanie” właśnie wtedy się odwdzięcza 😊
skuteczna komunikacja – przywołanie i podążanie psa za człowiekiem
doskonalenie lub wprowadzenie codziennych ćwiczeń w domu i na spacerze
miejski świat – spokojne mijanie obcych psów, ludzi, aut, rowerów, biegaczy
wspieranie psa w rozwijaniu kompetencji intelektualnych i emocjonalnych czyli radzenie sobie z otaczającym światem
uważność i wskazówki zamiast kontrolowania i życia w napięciu
rozpoznawanie stres u swojego psiaka i reagowanie adekwatnie do sytuacji
rozpoznawanie różnic miedzy kontrolą a wsparciem dawanym psu
zwracanie uwagi na swoje – człowieka emocje w danych sytuacjach czyli nauka oddychania zamiast napinania
komunikacja pozawerbalna czyli mowa ciała psa i człowieka – sprzeczności i zależności
umiejętność rozpoznawania prawdziwych problemów psa od naturalnych zachowań odpowiednich do wieku i poziomu rozwoju
Dla tych z Was, którzy szukacie dodatkowych atrakcji ,a powyższe zagadnienia nie są wyzwaniem, proponujemy zajęcia takie jak
tropienie ludzi
zabawy węchowe
spacery w dobrym towarzystwie podczas których można się uczyć od ludzi i psów

Mocne strony naszych zajęć

Indywidualne podejście do Waszej relacji, tempo, jakość i komfort uszyte na Wasze potrzeby. To nasza wizytówka.

Czas

na naszych spotkaniach omawiamy każdy element psiego życia – jedzenie, spanie, pobudzenie, sposoby na uspokojenie, relacje z domownikami i z obcymi ludźmi, z psami i kotami obcymi i domowymi, zostawanie w domu samemu i wyjazdy na wakacje, ferie i święta. W zależności od tego co aktualnie dzieje się w waszym życiu to jest tematem naszych spotkań, bo to jest właśnie ogromna zaleta zajęć indywidualnych.

Tempo

na początkowych zajęciach pies poznaje miejsce i uczy się relacji ze swoim człowiekiem. Na kolejnych pies uczy się od Emi i/lub Majkiego a potem z takimi umiejętnościami i wsparciem dorosłego psa jedziemy stosować tę wiedzę w miejskiej dżungli 😊To jakie jest tempo zajęć zależy od psio-ludzkiej rodziny.

Komfort

prowadząc zajęcia od paru lat jestem przekonana, że to najspokojniejsza i najskuteczniejsza z metod uczenia szczeniąt. Daje komfort nie tylko psom ale także opiekunom. Mamy czas na rozmowę o tym co wydarzyło się w przerwie między spotkaniami, możemy dopasować zagadnienia do Waszych potrzeb. Okoliczności przyrody w jakich się spotykamy dają również człowiekowi wytchnienie. Zajęcia nasze nazywamy pożytecznym spacerem, na którym uczy się pies i człowiek.

Jakość spotkań

stawiamy na ich wartość edukacyjną i emocjonalną. Nie umniejszając swojej roli w naszej szkole – tłumaczki psiego języka oraz fascynatki psiego świata myślę, że największą wartością dla psów jest wiedza czerpana od moich dorosłych, zrównoważonych choć nie idealnych psów. Każde spotkanie z Wami to nowa przygoda dla Was i dla Nas 😊

Kiedy i jak do nas dołączyć?

Zajęcia w naszej szkole trwają cały rok. Z każdym z Was umawiam się indywidualnie.

Zaczynamy od konsultacji. To spotkanie w Waszym świecie, od którego zaczynam wszystkie zajęcia. Pozwala nam się poznać, omówić co Was trapi i ciekawi oraz ułożyć programu zajęć dla Waszej psio-ludzkiej rodziny biorąc pod uwagę Wasze potrzeby i możliwości. Konsultacja otwiera cykl  cotygodniowych spotkań. Terminy ustalamy również indywidualnie od poniedziałku do soboty.

Gdybyście jeszcze mieli wątpliwości, zapraszam do kontaktu, najchętniej rozmowy telefonicznej.

Cennik

konsultacja, czyli 2 godzinne spotkanie w Waszym świecie - 450 zł
+
pakiet socjalizacyjny leśny 1400 zł - 7 spotkań trwających do 1,5h
pakiet mieszany leśno-miejski 1400 zł - 7 spotkań trwających do 1,5h
pakiet miejski 1500 zł - 6 spotkania trwających 1h
*pakiety ustalamy indywidualnie

Co mówią moi klienci

Polecam z całego serca! Pierwsza gwiazdka- za cudowne podejście do psów, ale także do ludzi. Przede wszystkim indywidualne, nie tylko do każdego psiaka, ale i każdego człowieka- a u nas dużo i zwierząt i ludzi, każdy z innymi potrzebami i problemami.
Druga za ogromną wiedzę oraz mądrość- skutecznie przekazywaną! Trzecia za praktyczne porady, ćwiczenia i motywację do ich wykonywania. Czwarta za cierpliwość i odpowiedź na każde pytanie. Piąta po prostu za widoczne rezultaty i efekty pracy. Gdybym mogła, dałabym pani Marcie szóstą - za pozytywną energię, bycie wspaniałą osobą oraz po prostu człowiekiem i przyznawaniem się do tego.
Patrycja Kubica i Dessi
Marta i jej psiaki to jest team niezastąpiony i nie do podrobienia! ❤️ Marta jest boskim słuchaczem, mega wyrozumiała i wykazuje duże wsparcie. Nagle wszelkie "problemy" stały się rzeczami, z którymi mam motywację na co dzień pracować i z którymi jest mi łatwiej sobie poradzić.
Bo przecież w relacji z psem chodzi o zrozumienie i po prostu o bycie ze sobą. I ona mi to pokazała 🥰 A psiaki nasze się uwielbiają i są najlepszymi kumplami na świecie 🐶🐺🐾
Dominika Tarabasz i Chica
Gorąco polecam! Jeśli chcecie przemienić się z zagubionego, zestresowanego i niecierpliwego właściciela psa, w świadomego,spokojnego i zrelaksowanego przyjaciela swojego czworonoga, to nie ma do tego lepszej osoby która zrobi to tak profesjonalnie jak Pani Marta.
Określenie "Szkoła rozumienia psa" oddaje istotę tych spotkań. Jesteśmy razem z moim goldenem Bravo bardzo zadowoleni ze spotkań z Panią Martą. Teraz będziemy je kontynuować w celu dalszej socjalizacji Brava z innymi pieskami, w fajnych miejscach tj. np. Pola Mokotowskie, gdzie psy mogą zachowywać się swobodnie, oczywiście przestrzegając przy tym dobrych manier. Pani Marto - jest pani wspaniała !!! Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
Aleksandra Duchnowska-Grys i  Brawo