Psie przedszkole

Jedyne takie miejsce, gdzie dorosłe psy wspierają szczenięta w rozwoju i zrozumienie życia z ludźmi

Szukasz wsparcia w pierwszych miesiącach życia z psem?

Jeśli tutaj trafiłaś/trafiłeś oznacza to, że potrzebujecie więcej informacji, które przyniosą ulgę Wam i szczeniaczkowi na początku wspólnej drogi życiowej. Jak poradzić sobie z „chaosem” jaki pojawia się w głowie, gdy do życia człowieka dołącza taka mała, czworonożna, psia istota? Zapraszam Was do lektury i oczywiście na spotkania z nami 😊

Szczeniaczek w nowym domu

To przecież nie jest początek życia psa. Ma on już choć niewielki ale jednak plecaczek doświadczeń, a teraz będzie je zdobywał w towarzystwie nowego człowieka. Ta mała kulka, która mieszka z Wami bardzo szybko zmieni się w odkrywcę, ciekawego świata, który pomimo wyzwań będzie z Wami współpracował. Aby tak się mogło stać potrzebuje Waszego wsparcia. Okres szczenięcy to czas wielkiej transformacji w ciele jak i w psychice psa.

Dlatego bardzo ważne będzie w tym czasie
bycie uważnym na zmiany zachodzące w psie choćby podczas okresu lękowego (układ nerwowy intensywniej reaguje na negatywne bodźce), w trakcie wymiany zębów oraz podczas poznawania wszystkiego co nowe - ludzie, psy, miejsca. To czas wyrabiania sobie zdania na każdy temat. To właśnie te doświadczenia pies zapamięta na całe życie i będą one miały ogromny wpływ na jego kształtującą się właśnie osobowość.
dawanie psu poczucie bezpieczeństwa gdyż jest to podstawa uczenia się. To w jakie środowisko zabierzecie swojego psa aby się uczył, jest ogromnie istotne. W tym wieku poczucie bezpieczeństwa daje opiekun. Gdyby szczenię było z psią mamą ta na pewno nie wprowadziłaby go bez konieczności w środowisko wymagające dla niej samej. To czy szczenię będzie nam ufało i podążało za naszymi podpowiedziami zależy zatem w głównej mierze od nas samych. Presja uczenia na ograniczonej  przestrzeni skojarzona będzie ze stresem i nauka nie będzie przyjemnością a wyzwaniem. Nadmiar bodźców oraz brak możliwości wyboru będzie budzić frustrację a tym samym zaufanie do człowieka, który wprowadza psa w taką sytuację będzie malało w oczach.
zaspokajanie potrzeb psa bo każdy wiek ma swoje prawa a prawem szczenięcia jest być beztroskim maluchem. Dawanie szczeniętom wsparcia w podejmowaniu decyzji jest ogromnie skuteczną i perspektywiczną metodą budowania relacji. Szczenięta chcą mieć wolność i poczucie wpływu na to co i jak długo robią, dlatego poznawanie ich potrzeb jest kluczem do porozumienia. Będą podążały za człowiekiem który będzie o nie dbał w każdej sytuacji.

Szczenięta uczą się poprzez obserwowanie i naśladowanie

Psie maluszki podobnie jak ludzkie wcale nie potrzebują ciągłego biegania, skakania, szarpania i pobudzenia. To wręcz droga do kłopotów. Dlatego spotykanie szczeniaczka z takim psem jakim chcielibyście żeby się stał jak dorośnie jest odpowiednią drogą. Szczenięta uczą się poprzez obserwowanie i naśladowanie. Gonitwy kilku psów za jednym, skakanie po ludziach lub po innych psach to zachowania, które psie maluchy obserwują i zaczynają szybko stosować. Dlatego warto znaleźć odpowiednie towarzystwo dla szczeniaka czyli takie aby było wzorem do naśladowania. W takich sytuacjach niezastąpione są dorosłe psy, mające doświadczenie w relacji ze szczeniętami.

Decyzje człowieka mają wpływ na wspólną relację

Nie zapomnijmy, że nie tylko pies uczy życia się ale i człowiek uczy się jak być wspaniałym opiekunem. Dlatego podczas wyboru formy i miejsca zdobywania wiedzy i doświadczeń warto być uważnym także na siebie. Jeśli człowiek w jakiejś przestrzeni i sytuacji czuje się dobrze pies na pewno to zauważy i z tego skorzysta.

Dlatego warto do nas dołączyć

Naszym placem szkoleniowym jest las i łąka która mieści się na skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Sępochów, koło Kołbieli.
Każda pora roku jest tutaj piękna. Nie mamy sali szkoleniowej ani namiotu bo każdy kto żyje z psem wie, że dobre ubranie gwarantuje dobrą pogodę dzięki czemu możemy spędzać czas z psem w naturze 😊

Naszym torem przeszkód są drzewa i kłody oraz leśne pagórki. Zimą można chodzić po zaśnieżonych polach a latem uczyć się „nicnierobienia” w cieniu sosen, wśród jagodowych krzewów. Jesienią na zajęciach można zbierać grzyby, a wiosną słuchać nawoływania ptaków.
Nauka w takiej scenerii gdzie nie brakuje miejsca żeby odejść gdy jest psu trudno, albo rozpędzić się gdy przychodzi na to ochota żeby się rozluźnić lub zachęcić do zabawy, gdzie nie ma nadmiaru bodźców, które rozpraszają podczas nauki (rowery, auta, biegacze i nieprzewidywalnie podbiegające psy). Są za to bodźce które sprzyjają węszeniu - zapachy łosi, saren, zajęcy oraz  krów naszego kochanego sołtysa. Wiosną jest tu natomiast głośno od śpiewu ptaków. To do czego my jesteśmy przyzwyczajeni i nie zwracamy uwagi albo jest to poza możliwościami naszych zmysłów psy zauważają i się tego uczą.

Jeśli w takiej scenerii zrelaksuje się człowiek, pies poczuje się jak w domu 😊
Natura tak poukładała psi świat, że to starsze psy (matka, ciotka, starsze rodzeństwo) uczą szczenięta życia. Emi i Majki są wymagającymi, ale mądrymi  nauczycielami.

Dorosłe psy pokazują szczeniętom min:
jak bezpiecznie witać się z innymi psami, kiedy podejść, a kiedy zrezygnować i ominąć psa łukiem
jak wygląda spokojne bycie z drugim psem, będąc koło siebie, penetrując i odkrywając okolicę, niekoniecznie skacząc po sobie i zaczepiając
kiedy i jak korzystać z zabawy, na jakim etapie relacji i jak ją rozwijać
jak odnaleźć się w tym otaczającym świecie ludz,i czyli jak się z nami dogadać
jak samodzielnie regulować emocje – węszenie, rozgryzanie, kopanie lub po prostu „nicnierobienie” leżąc obok siebie na łące
Dla psów „nicnierobienie” to naturalny element życia. Mama psia często robi odpoczynki podczas przemieszczania się ze szczeniętami. W naszym ludzkim, szybkim świecie to nienaturalne i wymagające.

Ta umiejętność jest jednak bardzo przydatna w sytuacji, gdy chcemy pójść latem z psem na lody, do kawiarni lub po prostu poczekać na kogoś lub na coś w jednym miejscu. To nasze leśne „leżakowanie” właśnie wtedy się odwdzięcza 😊
do mnie – przywoływanie
hej – zmiana kierunku spaceru - w perspektywie bez konieczności przychodzenia do człowieka. Słowo pomocne również na smyczy podczas mijania ludzi i psów
odejdź – rezygnacja z podejścia do mijanego człowieka lub psa/ wycofanie się z danej interakcji
zostaw – wymiana w domu i na spacerze, gdy pies chwyci/ zjada coś czego byśmy nie chcieli
zostań – bardzo przydatne w wielu sytuacjach, gdy pies ma na chwilę zostać na miejscu przez nas wyznaczonym, np. gdy otwieramy drzwi auta, aby nie wyskoczył i nie pobiegł nigdzie bez opieki
stój – zatrzymywanie się, niezbędne w ruchu miejskim
Tę naukę przeplata rozmowa, zabawa i odpoczynek. Takie są właśnie nasze zajęcia. Nie przerywają maluchowi życia wśród psów a przy okazji uczą i budują relację z człowiekiem.
przede wszystkim obserwować co mówi pies
rozumieć jego potrzeby – i tu PAMIĘTAJMY! Wcale nie są to ciągłe gonitwy, zaczepianie i skakanie po innych psach, ale wolność i poczucie wpływu na to co i jak długo robią, przy jednoczesnym wsparciu człowieka i dorosłego psa.
rozróżniać prawdziwe problemy psa od naturalnych zachowań odpowiednich do wieku i poziomu rozwoju
rozpoznawać stres u swojego psiaka i odpowiedniego reagować aby go zredukować
rozpoznawać różnice miedzy kontrolą a wsparciem
komunikować się z psem werbalnie i pozawerbalnie (mowa ciała)

Mocne strony naszych zajęć

Indywidualne podejście do Waszej relacji, tempo, jakość i komfort uszyte na Wasze potrzeby. To nasza wizytówka.

Czas

na naszych spotkaniach omawiamy każdy element psiego życia – jedzenie, spanie, pobudzenie, sposoby na uspokojenie, relacje z domownikami i z obcymi ludźmi, z psami i kotami obcymi i domowymi, zostawanie w domu samemu i wyjazdy na wakacje, ferie i święta. W zależności od tego co aktualnie dzieje się w waszym życiu to jest tematem naszych spotkań, bo to jest właśnie ogromna zaleta zajęć indywidualnych.

Tempo

na początkowych zajęciach pies poznaje miejsce i uczy się relacji ze swoim człowiekiem. Na kolejnych pies uczy się od Emi i/lub Majkiego a potem z takimi umiejętnościami i wsparciem dorosłego psa jedziemy stosować tę wiedzę w miejskiej dżungli 😊To jakie jest tempo zajęć zależy od psio-ludzkiej rodziny.

Komfort

prowadząc zajęcia od paru lat jestem przekonana, że to najspokojniejsza i najskuteczniejsza z metod uczenia szczeniąt. Daje komfort nie tylko psom ale także opiekunom. Mamy czas na rozmowę o tym co wydarzyło się w przerwie między spotkaniami, możemy dopasować zagadnienia do Waszych potrzeb. Okoliczności przyrody w jakich się spotykamy dają również człowiekowi wytchnienie. Zajęcia nasze nazywamy pożytecznym spacerem, na którym uczy się pies i człowiek.

Jakość spotkań

stawiamy na ich wartość edukacyjną i emocjonalną. Nie umniejszając swojej roli w naszej szkole – tłumaczki psiego języka oraz fascynatki psiego świata myślę, że największą wartością dla psów jest wiedza czerpana od moich dorosłych, zrównoważonych choć nie idealnych psów. Każde spotkanie z Wami to nowa przygoda dla Was i dla Nas 😊

Kiedy i jak do nas dołączyć?

Przedszkole dla szczeniąt w naszej szkole trwa cały rok. Z każdym z Was umawiam się indywidualnie. 

Zaczynamy od konsultacji. To spotkanie w Waszym świecie, od którego zaczynam wszystkie zajęcia. Poznajemy się wzajemnie a ja dzięki temu mogę  dopasować do Was rytm zajęć biorąc pod uwagę Wasze potrzeby i możliwości. Konsultacja otwiera cykl  cotygodniowych spotkań. 

Terminy ustalamy również indywidualnie od poniedziałku do soboty. Gdybyście jeszcze mieli wątpliwości, zapraszam do kontaktu, najchętniej rozmowy telefonicznej.

Cennik

konsultacja, czyli 2 godzinne spotkanie w Waszym świecie - 450 zł
+
pakiet socjalizacyjny leśny 1400 zł - 7 spotkań trwających do 1,5h
pakiet mieszany leśno-miejski 1400 zł - 7 spotkań trwających do 1,5h
pakiet miejski 1500 zł - 6 spotkania trwających 1h
*pakiety ustalamy indywidualnie

Co mówią moi klienci

Polecam z całego serca! Pierwsza gwiazdka- za cudowne podejście do psów, ale także do ludzi. Przede wszystkim indywidualne, nie tylko do każdego psiaka, ale i każdego człowieka- a u nas dużo i zwierząt i ludzi, każdy z innymi potrzebami i problemami.
Druga za ogromną wiedzę oraz mądrość- skutecznie przekazywaną! Trzecia za praktyczne porady, ćwiczenia i motywację do ich wykonywania. Czwarta za cierpliwość i odpowiedź na każde pytanie. Piąta po prostu za widoczne rezultaty i efekty pracy. Gdybym mogła, dałabym pani Marcie szóstą - za pozytywną energię, bycie wspaniałą osobą oraz po prostu człowiekiem i przyznawaniem się do tego.
Patrycja Kubica i Dessi
Marta i jej psiaki to jest team niezastąpiony i nie do podrobienia! ❤️ Marta jest boskim słuchaczem, mega wyrozumiała i wykazuje duże wsparcie. Nagle wszelkie "problemy" stały się rzeczami, z którymi mam motywację na co dzień pracować i z którymi jest mi łatwiej sobie poradzić.
Bo przecież w relacji z psem chodzi o zrozumienie i po prostu o bycie ze sobą. I ona mi to pokazała 🥰 A psiaki nasze się uwielbiają i są najlepszymi kumplami na świecie 🐶🐺🐾
Dominika Tarabasz i Chica
Gorąco polecam! Jeśli chcecie przemienić się z zagubionego, zestresowanego i niecierpliwego właściciela psa, w świadomego,spokojnego i zrelaksowanego przyjaciela swojego czworonoga, to nie ma do tego lepszej osoby która zrobi to tak profesjonalnie jak Pani Marta.
Określenie "Szkoła rozumienia psa" oddaje istotę tych spotkań. Jesteśmy razem z moim goldenem Bravo bardzo zadowoleni ze spotkań z Panią Martą. Teraz będziemy je kontynuować w celu dalszej socjalizacji Brava z innymi pieskami, w fajnych miejscach tj. np. Pola Mokotowskie, gdzie psy mogą zachowywać się swobodnie, oczywiście przestrzegając przy tym dobrych manier. Pani Marto - jest pani wspaniała !!! Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
Aleksandra Duchnowska-Grys i  Brawo