Terapia behawioralna

Jeśli tutaj jesteś oznacza to chcesz pomóc swojemu psu i to już jest PIĘKNE bo właśnie zaczyna się Wasza zmiana

Szukasz wsparcia bo chcesz żeby Waszej psio-ludzkiej rodzinie żyło się lepiej?

Terapia behawioralne obejmuje zarówno psa jak i człowieka. Jeśli tutaj jesteś oznacza to chcesz pomóc swojemu psu i to już jest PIĘKNE bo właśnie zaczyna się Wasza zmiana 😊

Najczęściej występujące problemy z jakimi trafia pies do nowego domu lub nabywa je w życiu z człowiekiem to:
nadpobudliwość/nadruchliwość
lęk separacyjny
fiksacje, zachowania obsesyjno-kompulsywne
fobie
agresja (z różnych powodów)
brak pewności siebie
depresja
Rozwiązujemy je wspólnie – pies we współpracy z człowiekiem. Zacznijmy od spotkania na którym opowiecie mi swoja historię. Bez oceniania, bez krytykowania, z czułością, cierpliwością i wiarą w lepsze.

Rola środowiska w życiu i zdrowiu psychicznym psa

Problemy jakie mają psy często nie wystąpiłyby gdyby nie my – ludzie. Psy dziko żyjące nie mają wielu zaburzeń. Kompulsywne zachowania, nadruchliwość, fiksacje a także w niektórych przypadkach  agresja to często nasza - ludzka robota... Z powodu niewiedzy, braku uwagi lub wiary że robimy słusznie.
Niewiele dadzą wyrzuty sumienia z powodu tego, ze jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy najczęściej nieświadomie, lub w dobrej wierze. Nic nie zmienia również obwinianie innych. Zacznijmy zatem od siebie i życia z naszymi psami w harmonii pamiętając, że są PSAMI, nie ludźmi. Potrzebują spotykać się ze swoim gatunkiem, zaspokajać psie potrzeby w zależności od wieku i kondycji fizycznej oraz psychicznej. 

Zaburzenia mogą być również spowodowane warunkami środowiskowymi, chorobami fizycznymi oraz nieprawidłową dietą. Ich świat będzie lepszy gdy nasza wiedza na ich temat będzie się rozwijać. Da ukojenie i perspektywę na życie w harmonii.

Oczekiwania

Wśród rodzeństwa naszego gatunku są ogromne różnice, tak też jest wśród psów. W danym miocie, w określonej rasie również, bo każdy pies ma swoją osobowość. Bywa, że zapraszamy psa do naszego życia, bo podoba nam się taki w reklamie, filmie czy u sąsiadów a to jaka psia osobowość dołączy do naszej rodziny to zupełnie inna bajka. Oczekiwania mogą mile przerosnąć rzeczywistość lub niewygodnie zaskoczyć. Jeśli jednak dopadnie rodzinę rozczarowanie pojawiają się problemy, które są dotkliwe dla psa i człowieka.
Na co dzień spotykam się  z różnymi historiami. Bywa, że do rodzin dołączają psiaki, które maja zastąpić zmarłego ukochanego psiego przyjaciela lub mają wypełnić pustkę po zmarłym człowieku. Czy pies tego chce i da sobie radę z takim oczekiwaniem? Przecież nie ma dwóch takich samych istot, a jeśli ma zapełnić pustkę, to czy człowiek ma już wystarczająco otwarte serce na nowy związek? 

Jeśli którakolwiek ze stron nie podoła zaczynają się kłopoty… To jaka będzie się żyło psu w naszej rodzinie zależy zarówno od tego jaką mamy ogólną wiedzę na temat psów , a może przede wszystkim co wiemy o sobie. Jakie mamy oczekiwania wobec relacji i czy jeśli pies ich nie spełni to czy będziemy w stanie zmienić swój świat tak, aby się choć trochę dopasować do tej osobowości którą zaprosiliśmy? 

Czy i jak rozumiemy naszego czworonoga i czy jesteśmy dla niego źródłem spokoju czy kłopotów? Oczekiwania nasze bywają nie do udźwignięcia. Zbyt często chcemy od psów zbyt wiele. Żeby były JAKIEŚ, żyły w środowisku które jest dla nich BARDZO wymagające, zachowywały się tak jak MY chcemy. A czy MY jesteśmy w stanie się o nich trochę więcej dowiedzieć? Zapytać je co ONE - PSY chcą? Z moich obserwacji wynika, że chcą od nas naprawdę niewiele… ale to moja prywatna opinia…   Jeśli jesteś gotowa/gotowy na zmiany, które pomogą Psu i Tobie zapraszam do wspólnej podróży.

Dlatego warto do nas dołączyć

Naszym placem szkoleniowym jest las i łąka która mieści się na skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Sępochów, koło Kołbieli.
Każda pora roku jest tutaj piękna. Nie mamy sali szkoleniowej ani namiotu bo każdy kto żyje z psem wie, że dobre ubranie gwarantuje dobrą pogodę dzięki czemu możemy spędzać czas z psem w naturze 😊

Naszym torem przeszkód są drzewa i kłody oraz leśne pagórki. Zimą można chodzić po zaśnieżonych polach a latem uczyć się „nicnierobienia” w cieniu sosen, wśród jagodowych krzewów. Jesienią na zajęciach można zbierać grzyby, a wiosną słuchać nawoływania ptaków.
Nauka w takiej scenerii gdzie nie brakuje miejsca żeby odejść gdy jest psu trudno, albo rozpędzić się gdy przychodzi na to ochota żeby się rozluźnić lub zachęcić do zabawy, gdzie nie ma nadmiaru bodźców, które rozpraszają podczas nauki (rowery, auta, biegacze i nieprzewidywalnie podbiegające psy). Są za to bodźce które sprzyjają węszeniu - zapachy łosi, saren, zajęcy oraz  krów naszego kochanego sołtysa. Wiosną jest tu natomiast głośno od śpiewu ptaków. To do czego my jesteśmy przyzwyczajeni i nie zwracamy uwagi albo jest to poza możliwościami naszych zmysłów psy zauważają i się tego uczą.

Jeśli w takiej scenerii zrelaksuje się człowiek, pies poczuje się jak w domu 😊
Natura tak poukładała psi świat, że to starsze psy (matka, ciotka, starsze rodzeństwo) uczą młodzików życia. Emi i Majki są wymagającymi, ale mądrymi  nauczycielami. Są to głównie spotkania indywidualne. Grupą nazywam dwa psy, z których jeden się uczy, a drugi posiada już kompetencje jakich pierwszemu brakuje. Śmiałość, odwaga, szacunek, doświadczenie, mądrość życiową, spokój. Plan spotkań dopasowywany jest do potrzeb psa, który naszego – psów i mojego – wsparcia potrzebuje.  

Dorosłe psy pokazują między innymi:
jak bezpiecznie witać się z innymi psami, kiedy podejść, a kiedy zrezygnować i ominąć psa łukiem
jak wygląda spokojne bycie z drugim psem, będąc koło siebie, penetrując i odkrywając okolicę, niekoniecznie skacząc po sobie i zaczepiając
kiedy i jak korzystać z zabawy, na jakim etapie relacji i jak ją rozwijać
jak odnaleźć się w tym otaczającym świecie ludz,i czyli jak się z nami dogadać
jak samodzielnie regulować emocje – węszenie, rozgryzanie, kopanie lub po prostu „nicnierobienie” leżąc obok siebie na łące
Dla psów „nicnierobienie” to naturalny element życia. Mama psia często robi odpoczynki podczas przemieszczania się ze szczeniętami. W naszym ludzkim, szybkim świecie to nienaturalne i wymagające.

Ta umiejętność jest jednak bardzo przydatna w sytuacji, gdy chcemy pójść latem z psem na lody, do kawiarni lub po prostu poczekać na kogoś lub na coś w jednym miejscu. To nasze leśne „leżakowanie” właśnie wtedy się odwdzięcza 😊

Mocne strony naszych zajęć

Indywidualne podejście do Waszej relacji, tempo, jakość i komfort uszyte na Wasze potrzeby. To nasza wizytówka.

Czas

na naszych spotkaniach omawiamy każdy element psiego życia – jedzenie, spanie, pobudzenie, sposoby na uspokojenie, relacje z domownikami i z obcymi ludźmi, z psami i kotami obcymi i domowymi, zostawanie w domu samemu i wyjazdy na wakacje, ferie i święta. W zależności od tego co aktualnie dzieje się w waszym życiu to jest tematem naszych spotkań, bo to jest właśnie ogromna zaleta zajęć indywidualnych.

Tempo

na początkowych zajęciach pies poznaje miejsce i uczy się relacji ze swoim człowiekiem. Na kolejnych pies uczy się od Emi i/lub Majkiego a potem z takimi umiejętnościami i wsparciem dorosłego psa jedziemy stosować tę wiedzę w miejskiej dżungli 😊To jakie jest tempo zajęć zależy od psio-ludzkiej rodziny.

Komfort

prowadząc zajęcia od paru lat jestem przekonana, że to najspokojniejsza i najskuteczniejsza z metod uczenia szczeniąt. Daje komfort nie tylko psom ale także opiekunom. Mamy czas na rozmowę o tym co wydarzyło się w przerwie między spotkaniami, możemy dopasować zagadnienia do Waszych potrzeb. Okoliczności przyrody w jakich się spotykamy dają również człowiekowi wytchnienie. Zajęcia nasze nazywamy pożytecznym spacerem, na którym uczy się pies i człowiek.

Jakość spotkań

stawiamy na ich wartość edukacyjną i emocjonalną. Nie umniejszając swojej roli w naszej szkole – tłumaczki psiego języka oraz fascynatki psiego świata myślę, że największą wartością dla psów jest wiedza czerpana od moich dorosłych, zrównoważonych choć nie idealnych psów. Każde spotkanie z Wami to nowa przygoda dla Was i dla Nas 😊

Jak przebiega terapia?

Cennik

konsultacja, czyli 2 godzinne spotkanie w Waszym świecie - 450 zł
+
pakiet socjalizacyjny leśny 1400 zł - 7 spotkań trwających do 1,5h
pakiet mieszany leśno-miejski 1400 zł - 7 spotkań trwających do 1,5h
pakiet miejski 1500 zł - 6 spotkania trwających 1h
*pakiety ustalamy indywidualnie

Krok 1.
Zaczynamy od konsultacji czyli spotkania w Waszym świecie, lub konsultacji online.

Zarezerwujcie sobie 2 godziny. Omówimy każdy element psiego życia
jedzenie
zdrowie
spanie
pobudzenie
sposoby na uspokojenie
relacje z domownikami i z obcymi ludźmi
relacje z psami i kotami obcymi i domowymi
zostawanie samemu w domu oraz to jak na to reagujecie
W zależności od tego co aktualnie dzieje się w Waszym życiu to będzie tematem naszego spotkania. Pomaga ono to w określeniu kondycji psychicznej i fizycznej psiaka. Jest to niezbędne nie tylko dla mnie, aby właściwie dobrać metody pracy lub plan terapii, ale również ułatwia Wam – opiekunom zrozumieć psie zachowania oraz rozwiać wiele wątpliwości związanych z życiem psa.  Efektem tego spotkania będzie rozpoznanie, diagnoza oraz plan na zmiany.

Krok 2.
6 spotkań indywidualnych trwających ok 1,5 godziny.

To dobry starter dla wprowadzania, doświadczania i analizowana nowej jakości życia psa oraz Waszego wspólnego.

Co mówią moi klienci

Polecam z całego serca! Pierwsza gwiazdka- za cudowne podejście do psów, ale także do ludzi. Przede wszystkim indywidualne, nie tylko do każdego psiaka, ale i każdego człowieka- a u nas dużo i zwierząt i ludzi, każdy z innymi potrzebami i problemami.
Druga za ogromną wiedzę oraz mądrość- skutecznie przekazywaną! Trzecia za praktyczne porady, ćwiczenia i motywację do ich wykonywania. Czwarta za cierpliwość i odpowiedź na każde pytanie. Piąta po prostu za widoczne rezultaty i efekty pracy. Gdybym mogła, dałabym pani Marcie szóstą - za pozytywną energię, bycie wspaniałą osobą oraz po prostu człowiekiem i przyznawaniem się do tego.
Patrycja Kubica i Dessi
Marta i jej psiaki to jest team niezastąpiony i nie do podrobienia! ❤️ Marta jest boskim słuchaczem, mega wyrozumiała i wykazuje duże wsparcie. Nagle wszelkie "problemy" stały się rzeczami, z którymi mam motywację na co dzień pracować i z którymi jest mi łatwiej sobie poradzić.
Bo przecież w relacji z psem chodzi o zrozumienie i po prostu o bycie ze sobą. I ona mi to pokazała 🥰 A psiaki nasze się uwielbiają i są najlepszymi kumplami na świecie 🐶🐺🐾
Dominika Tarabasz i Chica
Gorąco polecam! Jeśli chcecie przemienić się z zagubionego, zestresowanego i niecierpliwego właściciela psa, w świadomego,spokojnego i zrelaksowanego przyjaciela swojego czworonoga, to nie ma do tego lepszej osoby która zrobi to tak profesjonalnie jak Pani Marta.
Określenie "Szkoła rozumienia psa" oddaje istotę tych spotkań. Jesteśmy razem z moim goldenem Bravo bardzo zadowoleni ze spotkań z Panią Martą. Teraz będziemy je kontynuować w celu dalszej socjalizacji Brava z innymi pieskami, w fajnych miejscach tj. np. Pola Mokotowskie, gdzie psy mogą zachowywać się swobodnie, oczywiście przestrzegając przy tym dobrych manier. Pani Marto - jest pani wspaniała !!! Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
Aleksandra Duchnowska-Grys i  Brawo